środa, 9 kwietnia 2014

James Finney Boylan - Planety

****
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Tytuł oryginału: The Planets
Wydawnictwo Rebis
****


Jak planety, wirujemy wokół Autor napisał, że „jako temat tej opowieści posłużyło mu dzieło orkiestralne Gustava Holsta „Planety” skomponowane w 1914 r. Kurcze, to równo 100 lat temu, ale kawał czasu.

TU - o tym dziele

KLIK– na dzieło orkiestralne.


Akcja rozgrywa się w mieście Centralia w stanie Pensynwalia w USA. To prawdziwe miasto, które posłużyło jako tło nie tylko w tej książce, ale również w wielu mrocznych, wręcz horrorystycznych filmach.Dlaczego?


Otóż w 1962 r., prawdopodobnie przez podpalenie, wybuchł tam pożar pokładów węgla. Miasto liczyło wtedy trzy tysiące mieszkańców. Unoszący się dym i wciąż powiększający się podziemny pożar doprowadził do wyludnienia się miasta. Pozostało tylko kilku mieszkańców.

Z tego, co wyczytałam w Internecie, pożar trwa do dzisiaj. A może trwać jeszcze z 200 lat, gdyż pokłady węgla rozciągają cię tam na wiele kilometrów. Miasto stało się miastem -widmem, pogrążonym w oparach unoszącego się dymu.

Zanim opowiem Wam tę planetarną historię, mały fragment książki, który przypadł mi do serca.Hmmm.. Nie powiem, ten fragment pasuje i do mnie. No, bo czym moje blogowanie, jak nie chwaleniem się.  Dziesięć planet. Każda inna.

Planeta 1 – MERKURY – Skrzydlaty posłaniec
Merkury – najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta, praktycznie pozbawiona atmosfery, z dużą ilością kraterów

Elizabeth Schmertz, była dziewczyna Dwayna „ma dosyć słuchania, że czegoś nie można, że jej się nie uda. Podkrada spadochron swojej bratowej Brenchie i idzie na swój pierwszy skok spadochronowy. Po drodze zahacza o dom Dwayna. Tam w złości, w zazdrości, aby odzyskać wiarę w siebie, robi rzeczy, które potem maja wielki wpływ na innych. Rzeczy dziwne, „porypane”. Bo kto owija królika angorę w sweter i rzuca nim w okno sąsiada? Wybita szyba, królik roztrzaskany. A w pokoju, do którego wlatuje siedzi mała, wystraszona dziewczynka.
Elizabeth, mimo tego, że nie ma bladego pojęcia – skacze ze spadochronu.


Planeta 2 – WENUS  – Niosąca miłość
Wenus – druga planeta układu słonecznego, najjaśniejsze ciało niebieskie po Słońcu i Księżycu; bardzo zbliżona do Ziemi (kształt, rozmiar); obraca się przeciwnie niż inne planety; ale jej atmosfera to prawie całkowicie dwutlenek węgla

Judith Lenahan, 26-latka, obsesyjnie chora na punkcie swojej wolności, niezależności. Nudystka, indywidualistka z pięknymi, długimi włosami, które pewnego dnia goli całkowicie. W pracy, jako wolny strzelec w banku, spotyka Dentona Wilkinsa. Żonatego 48-latka, z trojka dzieci, który jest zafascynowany Judith , szczególnie jej niezależnością. Udaje się mu namówić dziewczynę na wyjazd weekendowy do Centralii, gdzie ma domek. I znów pech, w czasie ich miłosnych harców na Judith spada z nieba Elizabeth.

Planeta 3 – ZIEMIA  – Dająca dom
Ziemia – no chyba o niej coś wiecie

W domu Dentona, w piwnicy, domieszkuje Georgie Billings. Mieszka tu, od kiedy stracił dom. Jego zadaniem jest opiekować się domem właściciela. Dostaje za to skromne wynagrodzenie. Nie chce jednak zdradzić się ze swoją kryjówką. To on pomaga Dentonowi uwolnić się z… Wilkins myśli, że Judith nie żyje. Zawija ją w koce, wkłada do kanu, które puszcza na rzekę.

Planeta 4 – MARS  – Niosący wojnę
Mars – czwarta planeta, ma ruch wirowy, być może kiedyś była tam woda

Phoebe Harrison, 6-latka, ją i jej siostrę Demmi opuściła matka. Mieszka teraz z ojcem Wedley`em. To właśnie w nią trafił zawinięty w sweter królik. Do wezwania przyjeżdża posterunkowy James Calcagno, młody wdowiec.

Planeta 5 – ASTEROIDY
Asteroidy – cząstki planet, które uległy rozpadowi?

Emili Harrison, osamotniona żona Wedley`a, spacerująca brzegiem oceanu – jak asteroida.
Planeta 6 – JOWISZ – Niosący radość
Jowisz - kula gazów, ma ponad 60 księżyców

Vicki Ambrasino – obecna dziewczyna Dwayna, znają się jeszcze ze szkoły. Gruby złodziej sprzętu „Zbój”, czyli Morty Hackles i jego osioł Mały Gomez. Wszyscy skuci jadą na posterunek, ale po drodze posterunkowy Calcargo potrąca kota. Szukając właścicieli zwierzęcia, trafia do domu Wendy Walisko. 
I zapomina o zatrzymanych, którzy po prostu odjeżdżają sobie.

Planeta 7 – SATURN – Niosący wiek
Saturn – o charakterystycznych pierścieniach, planeta gigant

Judith budzi się w kanu, jest obolała, w poszukiwaniu schronienia na lądzie trafia do starej opuszczonej szkoły (była szkoła Vicki i Dweyna). Ale nie do końca szkoła jest opustoszała. Mieszka tu stara kobieta, niezbyt przyjazna Judith. Wciąż straszy dziewczynę dubeltowką. Jak się okazuje to Mary Hackles, matka „Zbója”.
  
Planeta 8 – URAN – Mag
Uran – gazowy olbrzym, ma nietypowy sposób rotacji

Okazuje się, że żona bankowca Wilkins, Tawny Wilkins, od dawna zdradzała go w ich domku w Centralii ze „Śpiewającymi Farmerami”. Była znana posterunkowemu Jamesowi, który opowiedział o jej romansach mężowi.

Planeta 9 – NEPTUN – Mistyk
Neptun – ostatnia z planet gigantów, niebieska planeta otoczona warstwą helu, temperatura atmosfery wokół planety to -20°C

To czas i miejsce wspólne dla wszystkich. Wszyscy spotykają się w starej szkole. Starają się ze sobą rozmawiać, zrozumieć siebie. Niestety, każdy myśli o sobie, krąży wokół własnej orbity.
Mery Hackles namawia wszystkich do zjedzenia fondue z móżdżkiem.
Dwayne odkrywa w sobie pasję do muzyki.
Vicki bardzo pragnie, aby Dwayne jej się oświadczył.
Judith odgrywa się na Wilkinsie, związuje go i knebluje jego własną skarpetką.
„Zbój” zastanawia się jak uciec ze szkoły, aby nie złapała go policja.

  
Planeta 10 – PLUTON – Niosący noc
Pluton – planeta karłowata, zbudowana ze skal i lodu

Georgie Billings zatrzymuje samochód, którym kieruje Demmie Harrison. Oboje opuszczają Centralię. Ona marzy o karierze muzycznej, on stara się być miły.

Każdy z nas, jak planeta, nie ważne czy duża, czy mała. Krążymy, ocieramy się. Czasem zbaczamy z obranej drogi i … bum. Walnięcie.

CYTATY z książki:


1. Nie ma sensu zmuszać się do miłości.

2. Mogła mu ofiarować rzadki dar zrozumienia i współczucia.

3. Nawet prawdziwa miłość potrzebuje odpoczynku.

4. Każdy sam szuka własnych odpowiedzi.

5. Zawsze trzeba szukać jaśniejszych stron.

6. Trzeba żyć własnym życiem, a nie cudzym.

7. Jeżeli życie jest naprawdę takie głupie, to przynajmniej trzeba się było nim nacieszyć.

8. Może czasami trzeba ludziom okazać odrobiną wyrozumiałości.

9. Mężczyźni są jak owłosione bumerangi.

10. Potrzebny jest dobry nauczyciel, żeby poezja stała się żywa.

11. Gdzieś tam w górze, jest takie miejsce, gdzie wszystko z sobą harmonizuje, gdzie smutki znajdują pocieszenie, gdzie radość nie jest wewnętrzną sprzecznością.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za komentarz