czwartek, 12 marca 2015

Lisa Chaney - Coco Chanel życie intymne
****
Tłumaczenie: Anna Gralak, Anna Sak
Tytuł oryginału:Chanel. An Intimate Life
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2013

****
Chyba nigdy tak długo nie "męczyłam" książki i siebie. Dłuuuuuugo czytałam, oj długo.  Uwielbiam biografie, ale ta jakoś mnie nużyła. Podobne odczucie miałam przy KLIK.Dla mnie autorka zbyt dużo kartek i przestrzeni przeznaczyła dla innych osób obecnych w życiu Coco. To  miała być biografia Chanel!

Gabrielle Chanel - jakże podobna w charakterze do mnie. Takie odczucie miałam. Pełna kompleksów, a w towarzystwie gaduła. Tak kamuflowała swoje niskie poczucie wartości.
Jak opisać Coco z książki Lisy Chaney?  Opiszę cytatami, bo to opinie Coco, jej przyjaciół, kochanków, wrogów  są najwłaściwsze, nie moje słowa.

We wpisie pojawią się zdjęcia, pobrane z sieci, które wiążą się z książką. A więc moda, Paryż, Coco Chanel.

http://karolina-aroundtheworld.blogspot.com/2012/07/ogrod-tuileries-jardin-des-tuileries.html
Ogrody Tuilerie, Coco ma 26 lat, przechadza się z Arthurem Capelem.  "Był jedynym mężczyzną, którego kochałam - mawiała w późniejszych latach - Był wielkim łutem szczęścia w moim życiu."

"Jesteś dumna, będziesz cierpieć."

"Duma jest obecna we wszystkim co robię. To sekret mojej siły (...) Moja wada i jednocześnie zaleta."


http://toshkua.livejournal.com/67534.html
"Gdybym nie wiedział, że została wychowana jako katoliczka, powiedziałbym, że jest protestantką. Protestuje notorycznie, przeciw wszystkiemu." - Jean Cocteau 


"Ktoś mi powiedział, że ty nigdy, przenigdy nie piszesz, co zaczynam już zauważać." - Salvador Dali.
(W niewielkiej liczbie znanych nam listów, które wyszły spod pióra Gabrielle, potwierdza się jej brak znajomości pisanego języka francuskiego).

"Choć Gabrielle nigdy do końca nie wyzbyła się poczucia niższości społecznej, posiadała cechę, która nie miała z niższością nic wspólnego: pokorę."http://www.tourismecorreze.com/fr/idees_sejours_detail/sejour_a_aubazine__sur_les_pas_de_coco_chanel.html


"Była bardzo elegancka. Elegancja jest czymś naturalnym, podczas gdy wyrafinowanie (...) to świadomy wybór (...) Elegancja jest czymś, z czym człowiek się rodzi."

"Miała szelmowski uśmiech i uwielbiała drwić z ludzi z kuszącą, niewinną minką."

"Gabrielle zawsze była pełna sprzeczności: łączyła w sobie nieszczerość i zdolność mówienia bolesnej prawdy. Miała nadzwyczajną pewność siebie i równocześnie strasznie się bała."

http://www.diktats.com/french/comoedia-illustre-15-septembre-1910.html

 "Ludzie mylą prostotę z biedą" - Coco

1915 r. - magazyn "Harper's Bazaar" - "Kobieta, która nie ma przynajmniej jednej rzeczy od Chanel, jest beznadziejnie nie na czasie."

1916 r. - magazyn "Women's Wear Daily" - "Nie jest niczym niezwykłym, by elegancka kobieta składała zamówienie na trzy lub cztery kostiumy (od Chanel) naraz w różnych kolorach."

1918 r. - Paryż, pokaz przy rue Cambon - Gabrielle jako jedna z pierwszych projektantek kazała modelkom przechadzać się tam i z powrotem po wybiegu i prezentować swoje stroje.
http://costume-tailleur.blogspot.com/p/blog-page_7.html

"Byłam samoukiem. Uczyłam się źle, chaotycznie.  A mimo to, gdy życie zetknęło mnie z tymi, którzy uchodzili za najwspanialszych i najbardziej błyskotliwych ludzi moich czasów, ze Strawińskim albo Picassem, nie czułam się ani głupia, ani zawstydzona. To, czego nie można się nauczyć, rozgryzłam sama (...) Właśnie dzięki temu osiąga się sukces." - Coco


"Co by się stało z marzeniami, gdyby ludzie byli szczęśliwi w prawdziwym życiu?"

"Moda wędruje  ulicami, nieświadoma tego, że istnieje, dopóki sama, na swój indywidualny sposób, jej nie wyrażę. Moda, podobnie jak krajobraz, to stan umysłu - mój własny" - Coco

"Wypiliśmy morze szampana (...) Coco jak zwykle zaczęła czarować mężczyzn. Mruczała jak kotka i każdemu wydawało się, że może ją uwieść. Potem nagle wyszła. (...)  Pozwalała mężczyznom wierzyć, że wiele może się wydarzyć." - Serge Lifar


http://frenchculture.org/
"Celem życia jest znalezienie punktu równowagi w tym, co jest z natury niestabilne." - Pierre Reverdy

"Nie bała się niczego, poza jednym - samotnością" - Salvador Dali

www.anna-whatyoulooklike.com
"Czy możliwa jest miłość bez całkowitego poddania się drugiemu i utraty tożsamości? Czy wolność warta jest samotności, którą się za nią płaci?"

Po wojnie Coco mówiła o sobie tak:

"Brak mi równowagi (...) Za dużo mówię. Szybko zapominam i co więcej (...) lubię zapominać. Rzucam się na ludzi, aby ich przekonać do mojego punktu widzenia".


OK ok cytaty, cytatami, ale tytuł książki to "Coco Chanel życie intymne" - więc jakie było to życie intymne ikony mody i stylu?

Och, Coco jak na tamte czasy była bardzo wyzwoloną kobietą. Kochała się i romansowała z wieloma  mężczyznami, ale nie tylko.
 • Étienne Balsan
 • Arthur Capel
 • Igor Strawiński
 • Dymitr Pawłowicz 
 • Picasso
 • Pierre Reverdy
 • Pierre Wertheimer
 • Luchino Visconti
 • Salvador Dali
 • Apel les Fenosa
 • Hans Günther von Dincklag
Była biseksualna. Miała też stosunki intymne z kobietami.
Przy tym "wspomagała"  się używkami, ale udawało się jej trzymać to wszystko pod kontrolą.


Zapraszam Was:
 1. Do posiadłości "La Pausa", gdzie romansowała Coco:  http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/tu-romansowala-coco-chanel-teraz-dom-jest-na-sprzedaz,202447.html
Mam takie jakieś przeświadczenie, że ta książka, ta biografia, to nie do końca szczera prawda o Gabrielle Chanel.... ale.....

2 komentarze:

 1. Muszę tę książkę przeczytać, zabieram się już trochę, ale jestem jej ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak pięknie napisane :-)

  OdpowiedzUsuń

dziękuję za komentarz