czwartek, 15 maja 2014

Jerzy Szczygieł - Nigdy cię nie opuszczę


 
 
 

****
Nigdy cię nie opuszczę
Jerzy Szczygieł
Nasza Księgarnia
****
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mam obok domku, taki punkt pocztowy, gdzie ludzie przynoszą książki i można je kupić za 1 zł. Nie mogłam się oprzeć i kupiłam pięć pozycji. dziś pierwsza z nich.

Książka wydana w 1972 r.  przez wydawnictwo "Nasza Księgarnia". 
Rok 1972 - Międzynarodowy Rok Książki.
Książkę ilustrował Kazimierz Hałajkiewicz. To szczególne ilustracje, oszczędne w formie, w kolorze, a jakże piękne.
Link na stronę artysty: http://www.halajkiewicz.netgaleria.pl/ 
Tadek Różański, lat 14 i jego młodszy brat Jędrek, siedmio-ośmiolatek. Sieroty. Polska w zgliszczach. Problemy z prądem, wodą, żywnością i z mieszkaniami, bo większość z nich to ruiny. Tadek z bratem też stracili dom, pozostał im tylko ogród i piwnica, w której mieszkają. Tadek stara się jak może, ale nie zastąpi bratu rodziców, nie wybuduje domu. Szybko wydoroślał. Musi podjąć trudną decyzję oddania Jędrka do Domu Dziecka. Tam brat będzie miał lepsze warunki. Tadek jednak nie zamierza tam iść, chce wyjechać na zachód.


Historia chłopców, dzieci, sierot, jakich w Polsce powojennej było wiele. Powolne budzenie się do życia, do normalności. Poszukiwanie własnego miejsca. Pierwsze miłości, zafascynowania. 
Jednak "Nigdy cię nie opuszczę" to piękna opowieść o braterskich uczuciach, relacjach. Niełatwych, czasami bardzo trudnych relacjach. 
Mając w dzisiejszych czasach pełne półki sklepowe, kasę w portfelu i dach nad głową i tak narzekamy, marudzimy, że za mało, za ciasno. A czy naprawdę mamy powody do narzekań?
Oby nigdy nas, naszych dzieci i wnuków nie dotknęło widmo wojny.Gdy poczytamy biografię autora, dowiemy się że w 1945 r. czyli zaraz po wojnie, na Wisłą, uległ on wypadkowi. Wybuch miny spowodował utratę wzroku.
Być może ta książka poniekąd jest autobiografią pisarza. 
Główny bohater książki, Tadek, też tak stracił wzrok.


Cytaty:
  1. Ja się po prostu boję żyć. Boję się teraz wszystkiego: chodzenia, ludzi, tego, co będzie jutro. Ja przecież wiem, że nic mnie nie czeka, niczego nie dokonam. Chyba wolałbym nie żyć.
  2. Nigdy cię nie opuszczę! Nigdy!
  3. A dla mnie świat  w książkach bywa ciekawszy i lepszy niż ten prawdziwy. bardziej go rozumiem i kocham.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za komentarz